Dobrodziejstwo czarnego bzu

Czarny bez (Sambucus nigra), zwany też dzikim bzem  jest krzewem występującym w naszym rejonie  pospolicie. Od tysiącleci związany jest z kulturą ludów zamieszkujących teren Europy. Dawni Słowianie cenili go, jako niezastąpiony środek oczyszczający z flegmy, śluzu i wilgoci. Ze względu na jego rozgrzewające i przeciwgorączkowe działanie używano go podczas przeziębień.

Czarny bez działa napotnie, moczopędnie, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Silny efekt napotny wywołany jest pobudzeniem ośrodka regulującego wydzielanie potu i powoduje szybkie obniżanie podwyższonej temperatury.

Któż z nas nie cierpiał z powodu przeziębień. Są one plagą szczególnie w sezonie jesienno – zimowym i chociaż nie uważa się ich za ciężką chorobę, powodują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Sięgamy wówczas po aspirynę i inne syntetyczne pochodne salicylanów, co pomaga jedynie na krótko i nie wpływa istotnie na przebieg choroby. Tym bardziej, że istnieje duża grupa chorych, dla których aspiryna i jej pochodne są wręcz przeciwwskazane. Znamy jej niekorzystny wpływ na przebieg choroby wrzodowej, w której nasilenie dolegliwości także pojawia się jesienią. Coraz częściej mówi się o uczuleniach na salicylany, o astmie aspirynozależnej. Tymczasem w  arsenale  środków  naturalnych  mamy  znakomity  produkt,  który  nie  tylko  łagodzi  objawy i przyspiesza zdrowienie, ale zastosowany odpowiednio wcześnie  zapobiega przeziębieniom .

Zażywany regularnie w początkowym okresie infekcji wirusowych, łagodzi ich dolegliwości. W sezonie gryp i przeziębień czarny bez stanowi znakomitą alternatywę dla aspiryny.

Kwiaty  dzikiego  bzu  zawierają  olejki  eteryczne,  śluzy,  związki  wapnia,  potasu,  sodu,  glinu i żelaza, glikozydy cyjanogenne, saponiny triterpenowe, flawonoidy (rutyna, kwercetyna, estragalina), garbniki. Owoce zawierają witaminy (A, B1, B2, C i J), antocyjany, olejki eteryczne, garbniki, glikozydy cyjanogenne (sambunigryna), pektyny, kwasy organiczne (octowy, jabłkowy, walerianowy, winowy i benzoesowy).

Owoce działają łagodnie przeczyszczająco, moczopędnie, napotnie, przeciwbólowo, odtruwająco. Podaje  się  jako  środek  witaminizujący
 i  wzmacniający,  jako  środek  lekko  napotny  przy przeziębieniach, zapaleniu migdałów i grypie.

Sklep z ekologicznym sokiem z czarnego bzu


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

Newsletter